Ulos istuttaminen ja hoitaminen
Ulos kesäkukat istutetaan yleensä vasta hallojen mentyä eli n. 6.-10. kesäkuuta. Mm. orvokit, tuoksupielus ja hopeavillakot kestävät pientä hallaakin, mutta enimmäkseen kesäkukat ovat kovin hallanarkoja. Jos halloja vielä istutuksen jälkeen kuitenkin luvataan, kannattaa istutukset suojata harsoilla. Kukat istutetaan aina entiseen syvyyteen, niitä ei missään nimessä saa jättää liian ylös. Istutukset kastellaan huolellisesti.
Kesäkukkaryhmiltä odotetaan tietysti näyttävää koko kesän jatkuvaa runsasta kukintaa. Tämä edellyttää tietysti huolenpitoa: ravinteita ja kosteutta on oltava koko kesän ajan riittävästi. Kuivuminen saattaa aiheuttaa kukkanuppujen ennenaikaista varisemista ja kasvun keskeytymisen. Lannoitus aloitetaan heti parin viikon kuluttua istutuksesta. Optimaalisinta on antaa mietoa lannoiteliuosta joka kastelukerralla.
Korkeat kasvit, kuten
hämähäkkikukat,
risiini ja
punarevonhäntä, täytyy tukea. Tuet kannattaa asentaa ajoissa.
Rikkakasvit poistetaan säännöllisesti. Myös lakastuneet kukat ja siemenkodat on hyvä siivota pois. Etenkin orvokkien ja verenpisaroiden kukinta vähenee, jollei siemenkotia poisteta.
Kirvoja voi torjua miedolla (2 %) mäntysuopaliuoksella ja nokkosvedellä. Pyretriiniä sisältävä bioruiskute auttaa myös hyönteisiin. Härmän ja harmaahomeen torjuntaan löytyy alan liikkeistä hyviä valmisteita.