Poppius
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 2,9K,
Käynnit: 5
|
Mitä tehdään perunoille jotka kasvaa kompostissa? Keksikesällä ihmettelin että mikä hemmetin rikkaruoho on päässyt kompostiin pesiytymään, kun kaivelin sitä ja sieltä löytyi piiitkää valkeaa vartta. No, en siinä ehtinyt ja sitten muistanut kompostia enemmälti möyhiä. Sitten myöhemmin menin kompostille, ja HÄH, perunaa!!! Siellä on nyt huru mykke perunanvarsia. En ole kaivellut vielä että onko perunoitakin. Se on viimevuotinen komposti, johon viime syksyllä mätettiin puutarhajäte ja osittain maatunut talousjäte sekaisin. Voiko pottuja syödä jos siellä niitä on?
|
|
|
Oulunseudulta
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 3,0K,
Käynnit: 122
|
Eipä tuohon Nuun kommenttiin voi juuri mitään lisätä. Kuivat perunat ilmavasti jyrsijöiltä suojattuna pimeässä - siinäpä se. Vaikka sankoon jos vuoraa sen ensin sanomalehdillä ja vaikka pahvinpala päälle.
|
|
|
Nuu
|
|
Ryhmä: Valvojat
Viestiä: 19,0K,
Käynnit: 66,0K
|
Suviruusu, mullakin on n. +5 asteessa pysyttelevä autotalli joka on lähestulkoon pimeä. Säilytin perunoita ihan muovipussissa roikkumassa naulassa seinällä (ettei hiiret vaan pääse). Ne saivat siis ilmaa jonkinverran pussin suuaukon kautta. Ne perunat jotka pysyi aivan kuivina siitä asti kun sinne roikkumaan nostin säilyi kaikki kevääseen asti hyvin. Alkoivat itämään siellä pusseissaan keväällä, mutta maahan ne oli tarkoituskin laittaa. Taas ne perunat joille hiukkasen suihkuttelin vettä kerran talvella jotta säilyisivät paremmin, mätänivät kaikki. Eli opin tätä toista säilytyskauttani varten että kunnolla kuivaneet perunat säilyy noissa olosuhteissa mainiosti. En jätä savea pintaan vaan rapsuttelen sen pois, kuivattelen vaikka autotallin lattialla perunat pintakuiviksi ja sitten pakkailen säilytysastioihin, mitä ne sitten tulee olemaankin. Luulen että jos ne pystyisi säilyttämään vaikka kuivan kasvuturpeen joukossa, tulos olisi hyvä. Onko kellään kommenttia tästä?
Iitti / III Asioilla on taipumus järjestyä
|
|
|
Suviruusu
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 292,
Käynnit: 0
|
Ahaa-ahaa. Ja lisää ahaa-elämyksiä! Tosiaan meillä on autotalli, jonka lämpötila on noin +6-astetta ja pimeäkin on. Kiitos erinomaisesta tiedosta Oulunseudulta!! (Tällaista tämä on, opettelua kaikki tyyni. Ja taas kerran ylistän Penttiä auvoisena tietopankkina!!)
|
|
|
Oulunseudulta
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 3,0K,
Käynnit: 122
|
Joo, varret pois ja nostaa loput vasta kun pakkaset uhkaa! Pienestä hallastahan peruna ei välitä. Ja sitten nostosääksi kannattaa valita aurinkoinen sää jos mahdollista, kuivia perunotia on mukavampi nostella ja säilyvätkin paremmin.
Jos teillä on joku varasto, autotalli tms., niin osan perunoista voi kokeilla säilyttää siellä. Meillä pidetään pottuja lämpimänä pysyvässä varastossa kannellisessa styroksilaatikossa, hyvin säilyvät ainakin jouluun asti. Pimeässähän ne pitää pitää etteivät lähde itämään.
|
|
|
Suviruusu
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 292,
Käynnit: 0
|
Kiitos Habakuk! Menen katkomaan varret ja annan olla maassa "tilanteen mukaan"!
|
|
|
habakuk
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 346,
Käynnit: 0
|
Ennen kuin maa jäätyy viimeistään. Jos maa on läpäisevää voinee antaa olla maassa, koska muuten helposti nahistuvat huonoissa säilytysoloissa. Jos varret limautuvat ja kellastuvat, voi ne katkoa pois siinä toivossa, että silloin välttää perunaruttoa (ja perunoiden kuori vahvistuisi ehkä myös). Jos perunoita ruoaksi nostellessa ilmenee ongelmia perunoissa (tuholaisia, tauteja), niin sitten vaan heti ylös perunat. Eli voinee nostella 'tilanteen mukaan'.
|
|
|
Suviruusu
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 292,
Käynnit: 0
|
ALoitteleva perunankasvattaja kyselee, milloin peruna pitää kokonaan nostaa pois maasta? Varret ovat lakoontuneet ja olemme nostaneet pottua tarpeen mukaan, mutta miten pitkälle syksyyn perunan voi antaa olla maassa? Muoks. Meillä ei ole perunakellaria tms. joten koko satoa en pysty kerralla säilömään kun kylmäkaappiinkaan ei mahdu kuin pari ämpärillistä.
Minun kasvimaallani, jossa viimekesänä kasvoi perunaa tuli runsas perunasato sieltäkin. Talven yli oli unohtunut maahan muutamiaperunoita, jotka sitten tekivät ihan kohtuu hyvän sadon. Ihmeissäni olin minäkin, kun en sinne ainoatakaan siemenperunaa laittanut!
|
|
|
belgi
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 3,2K,
Käynnit: 29
|
Kyllä minä aina olen sen vanhan mädän löytänyt. ja tosiaankin kun nuo "perunat" olivat ihan siemenen kokoisia, noin kaksimillisiä.
|
|
|
Kassikäpp
|
|
Ryhmä: Aktiivi jäsenet
Viestiä: 4,5K,
Käynnit: 213
|
Belgi, maahan jäänyt mukula on vaan lähtenyt kasvuun, näin käy joskus.
|
|
|