kate XVIII
torstai, 19. helmikuuta 2009 ystäväni kertoi, että sopivalla hakukriteerillä kun etsii googlessa, tämä minun blogini on ensimmäisenä hakutuloksissa:-) - niille ns ulkopuolisille, jotka sitä kautta tänne tulevat/joutuvat annan ohjeeksi, että älkää ihmeessä luottako vain yhden - vaikkakin jo yli kaksikymmentä vuotta kattaen viljelleen sanoihin. toisenlaisia hakuja googleen ja kaikkea hyvää tietoa löytyy. aivan valtavasti sekä tässä nykymuotoisessa puutarha.netissä että vanhemmissa versioissa. ja toki muillakin sivustoilla. kavahtakaa kuitenkin niitä kohtia, joissa kattamisesta ja muovista ja erilaisista kankaista puhutaan samassa virkkeessä:-( kateviljelytapoja on ihan niin monta kuin puutarhoja ja puutarhailijoita. hienous on juuri siinä, että omien mahdollisuuksien mukaan voi käyttää ruohosilpusta alkaen ojanpohjilta kerättyihin rikkaruohoihin asti kaikkea. taitaa olla niitä harvoja asioita puutarhailussa, joita ei oikeastaan voi muuttaa semmoiseksi rahaavieväksi mainosmiesvetoiseksi välineurheiluksi, joksi - jos television puutarhaohjelmia ja puutarhalehtien ja -kirjojen juttuja on uskominen - puutarhailu on kovaa vauhtia muuttumassa. puhun ihan oikeasta kateviljelystä. kattaminen on sitten oiva paikka välineurheilulle: tänä kesänä on "must" punaruskeaksi värjätty kuorike ja siniset pikkukivet, *huomen*keväänä jo taas toisenväriset. ja puutarhakauppias kiittää... edit1 - viite: tageteksen juttu keskustelujen puolella. - hymyä ei aiheuttanut se, että blogini löytyi. se on itsestään selvyys. suuta veti hymyyn tieto, että yli 60000 hakutuloksen joukossa se oli päälimmäisenä. edit2 - sen lisäksi, että jo varoitin kivikuntaan kuuluvista kateaineksista, pitää - vaikka en olisi kyllä ikinä uskonut niin käyvän - varoittaa myös eläinkuntaan kuuluvista: viiksikarvat ylähuulen päällä eivät ole kateviljelyä. + Kommentoi (1 kpl)
lasitettu parveke X
perjantai, 13. helmikuuta 2009 yhtä hyvin olisin varmaan voinut otsikoida kevääksi tämän jutun:-) - parvekkeella lämmitellessäni katsoin vihdoin tarkemmin juhannusruusulootaa ja mitkäs siellä jo olivat taimella. scilloja oikein pitkä rivi eli melkein kaikki ja pari iris reticulataakin. äkkiä piti kuopsuttaa pehmeää sulaa multaa uskalikkojen nenuille. kymmenen asteen yöpakkasia meille vielä lupailevat. viime talvenahan irikset kukkivat jo helmikuun lopulla. nyt eivät ehdi yhtä aikaisin mutta ihan kohtuu aikaisen kevään saan tänäkin vuonna. edit: 14.2.2009 - oli minulta jäänyt muutama tulppaanin sipuli nostamatta ja nekin ovat jo taimella. mutta niinpä olivat mökille siirretytkin nousseet maasta ennen näitä viimeksi sataneita lumia. + Kommentoi (6 kpl)
lasitettu parveke IX
maanantai, 2. helmikuuta 2009 kirjoista aikoinaan opin, että kasvit alkavat purkaa talvitorkkuaan helmikuussa. ts syksyllä "pakkasnesteeksi" muuttuneet nesteet alkavat taas notkistua ja vähittäinen kasvu alkaa. ja siksi tästä alkaa kasvien tappokausi, kun maat ovat jäässä, lämpötilaerot huikeat ja aurinko porottaa, pihalla vielä tuulikin tuivertaa ja kuivattaa. parvekkeella oli yöllä ollut -4.5°C ja tänään iltapäivällä +16.9°C. - on niin paljon iso ero, että vanhan lakanan ripustin muratin varjoksi äsken. juhannusruusu on kaiteen suojassa; saa pärjätä omillaan. muratin latvat näyttävät siltä, että joudun kymmenisen senttiä kaikista leikkaamaan, mutta muuten on oikeinkin hyvinvoivan näköinen. uutenavuonna tyhjäämäni paprikaruukun jätin silloin entraamatta, mutta nyt kauniissa lämpimässä auringonpaisteessa otin mullasta liiat juurakot pois, kaivelin ison kuopan keskelle ja täytin sen hevonhyvällä, kastelin hyvin ja lappasin mullat takaisin pintaan. peittelin vielä mustalla muovilla. nyt on kaikkien ruukkujen istutusmulta hoideltu hyvään kuntoon. enää ei tarvitse kuin päättää mitä mihinkin ja toteuttaa suunnitelma:-) ps. unohtui melkein - lauantaiaamuna kylvetyistä pelargoneista oli 1/10 itänyt tänä aamuna. + Kommentoi (1 kpl)
[riviä: 3kpl, [kt] sivu: 1] |