Kasvihuoneprojekti
Tee se itse- tyyliin toteutettu unelma kasvi-viherhuoneesta, projekti joka alkoi paperisuunnittelulla 2009 ja nyt pikkuhiljaa unelma nousee pihalle. Minusta sen verran, olen 55 v nainen pääkaupunkiseudulta ja asustelen rintamamiestaloa yhdessä koiran kaa ja lapset jossain maailmalla :). Tontti on t


Kasvarin kukka
sunnuntai, 15. tammikuuta 2012 , klo: 17:30   , -7 C°


Kasvarin ikkunassa "kukka"
Kasvarin ikkunassa "kukka"


Kasvihuoneen ikkunat täynnä ihanii jääkiteitä. Kamera saanut kyytiä kuvia otellessa ja tähän laitan tuon kauniin kiteen.
Kynttilät vielä loistavat iltasella, mutta kahvittelu siirtynyt sisätiloihin.
Siemenluettelo on kovas käytös, mutta edelleen taitaa täällä keskitytä kukkaloistoon ensi kesänä.
+ Kommentoi (1 kpl)



Yöllä myöhään kukka-aatoksin
keskiviikko, 4. tammikuuta 2012 , klo: 01:00   , 2 C°


Näitä ny tökitty pitkin pihaa...katsotaan mitä tulee
Näitä ny tökitty pitkin pihaa...katsotaan mitä tulee


On tuosta joulu- Uuden Vuoden tohinasta selvitty ja ekaa kertaa myös mummiksi tultu. Poika 25.12.2012 ja mitat ihan tuhdit.
Tänään tipahtanut postilaatikkkoon Exotic Gardenin - "avain unelmapuutarha" esite. Kaikkea kivaa taas täs tummuuden keskellä..."valitse 2400 erilaisen tuotteen joukosta"..."vuoden kuumin uutuus: perunan siemenet"... Sellanen sentin paksunen esite jota tässä yömyöhällä nyt selailen kun ei uni tule. Ei tässä kyl heti tule mieleen pottusiemenii kokeilla :)
Olen kyl päättänyt, että tulevan kauden tomaatit hankin kaupasta ja yritän keskittyä kukkapuolelle. Ja kun tuo kasvihuonekin jo valmistunee loppusilauksin, niin olis kiva laittaa pihaa kondikseen kukilla ym. Saada pihapiiriä järjestettyä siistimmäksi ja kunhan saa kädet multaan.

On ihana jo nyt suunnitella tulevia juttuja...ja onnellisena verenpisaran omistajana huomannut ekaa kertaa et talvehtiminen ehkä onnistuu.
+ Kommentoi (4 kpl)




[riviä: 2kpl, [kt] sivu: 1]
Viiru56
Helsinki ,
Kaikki mitä omilla käsillä voi saada aikaan..puutarhahulluus...
Lähetä viesti
 
Arkisto:
2014
1 (2 kpl)

2013
1 (4 kpl)

2012
5 (1 kpl)
2 (1 kpl)
1 (2 kpl)

2011
12 (1 kpl)
11 (1 kpl)
10 (1 kpl)
9 (3 kpl)
8 (4 kpl)
7 (15 kpl)
6 (20 kpl)

Yleiskuvat/pohjakuvat:


Kuvagalleria ->>