Edellinen | Hyötypuutarha aihealue | Seuraava |
Kysymys: Amppelimansikka
Hyötypuutarha
Kommentoi:*
Mansikka "Delician" F1 on melko uusi, runsassatoinen ja makeamarjainen hybridilajike. Se tuottaa useamman viikon ajan melko kookkaita, aromikkaita mansikoita. Se on monivuotinen, pensasmainen ja melko pienikokoinen (n. 20 cm), ruukkuihin ja amppeleihinkin hyvin sopiva mansikkalajike.
Laita ihmeessä siis syksyllä maahan ja voit päästä nauttimaan sadosta parina tulevanakin kesänä! Kasvin elinkaari on noin 3 vuotta. Muista kuitenkin lopettaa lannoittaminen ajoissa ja istuttaa mansikka maahan vasta, kun se on saanut syysvärinsä. Muista kastella, jos syksy on leuto ja kuiva (ettei pääse kuivumaan). Talvisuojaus kannattaa. Amppelimansikan voit talvettaa myös kellarissa.
Delician on yleensä helppo kasvattaa ja vaatii varsin vähän huoltoa. Muiden mansikoiden tapaan Delician pitää tasaisesta kastelusta ja säännöllisestä lannoituksesta. Kasvi ei saa päästä kuivumaan etenkään raakilevaiheessa. Lannoitteena voit käyttää kastelulannoitetta. Helteisinä kesäpäivinä amppelimansikkaa kannattaa sumutella vedellä.