Kysy, vastaamme -palvelussa Puutarha.net-palvelun jäsenet voivat esittää kysymyksiä puutarhasta, rakentamisesta, remontoimisesta tai sisustamisesta. Kysyä voi myös rakennusoikeudellisia lakikysymyksiä. Kysymyksiin vastaavat kunkin alan asiantuntijat. Tule kysymään, kommentoimaan tai lukemaan asiantuntijoiden vastauksia kommentteineen!
Edellinen Parvekepuutarha aihealue Seuraava
pvm: 14.4.2014 21:45

Kysymys: Lasitettu parveke

Parvekepuutarha

Minulla on uusi koti. Haluaisin tietää mitkä kukat viihtyvät ampeleissa 7 kpl ja ruukuissa.Sekä köynnökset ehkä kärhötkin ruukuissa. Myös kukkalaatikossa, joka on melko laaja jaloilla seisova.
Mäntypuuta. 25cm syvä ja saman verran leveä, yli 1 m pitkä.
Lasitettu parveke on kuin akvaario ei pimentäviä sivuseiniä tai tummennettuja laseja. 217cmx217cm .Aurinko paistaa nyt huhtikuussa klo 12.-16 sivusuunnassa ja katoaa
vastapäisen talon taakse.Paistaa taas illalla klo 19 kun ilta-aurinko laskee.
Voiko esim.syksyllä yrittää istuttaa sipuleita laatikkoon ja talvehtivatko krookukset,narsisit??
Voisivatko jotkut havukasvit ym..talvehtia ja niiden ohella suuressa ruukussa jokin muu ,esim sipulit kevättä ajatellen ?
Minulla ei ole aikaisempaa kokemusta lasitetusta parvekkeesta. Edellisessä asunnossani oli maatasopiha, joka kukki kaikkien ihailemana, suihkulähteineen..

Kommentoi:*




Virallinen Vastaus

Aurinko paistaa lasitetulle parvekkeellesi päivän kuumimpaan aikaan, joten kesällä se tulee olemaan hyvin lämmin ja paahteinen. Sinne tulee siis valita paahdetta kestäviä kasveja ja huolehtia myös hyvästä tuuletuksesta - sekä ahkerasta kastelusta. Mahdollisuuksien mukaan tilaa kannattaa myös varjostaa, jotta oleskelu siellä olisi itsellesi mukavampaa - ja tilassa viihtyisivät myös valoisassa viihtyvät kasvit. Varjostaa voit erilaisilla verhoilla, köynnöskehikoilla tai vaikka auringonvarjolla. Myös alaosan varjostaminen auttaa pitämään ruukut viileämpinä. Kastelussa apuna ovat erilaiset altakasteluruukut.

Parvekkeesi on neliön mallinen, joten sieltä löytyy hieman varjoisampiakin nurkkauksia. Tilan etuosaan sijoitat paahdetta kestävät ja mukavasti varjostavat kasvit, sivuille hieman paahdetta välttävämmät ja tilan perälle puolivarjossa kukoistavat. Tee parvekkeellesi myös istumapaikka, jossa nautit vaikka iltateesi kukkaloiston keskellä. Puutarhamyymälöistä löytyy myös pieniä, parvekkeelle sopivia suihkulähteitä, niin saat rauhoittavaa solinaa parvekkeellesikin...

Lasitetulla parvekkeella talvehtivat monivuotiset kasvit suhteellisen hyvin (pakkanen ei kunnolla pääse tilaan). Huolehdi vain, etteivät kasvit talvella (eikä etenkään keväällä) pääse liiaksi kuivumaan.

Parvekkeella voit kasvattaa oikeastaan mitä haluat; monivuotisista kasveista hyötypuutarhaan ja kesäkukkiin. Auringossa kypsyvät tomaatit ja mansikatkin punaposkisiksi herkuiksi! Muista kuitenkin auttaa niitä pölytyksessä täristelemällä kasveja. Havukasvinkin toki voit hankkia, mutta valitse pehmeäneulasinen; ikävä tulla ohikulkiessa pistellyksi. Peränurkkaan ruukkuun vaikkapa timanttituija - toimii joulukuusen korvikkeenakin.

Puutarha.netin Pihasuunnittelu-osiossa on tietoa parvekkeen suunnittelusta - ja kasvien valinnassa auttaa myös Kasvikortisto; esimerkiksi paahteessa menestyviä kesäkukkia löytyy 166 erilaista, monivuotisia köynnöksiäkin 53 kpl.

Lasitetun, aurinkoisen parvekkeen vinkit: varjosta tarpeen ja mahdollisuuksien mukaan, huolehdi tuuletuksesta (ilmankosteus nousee helposti korkeaksi), käytä altakasteluruukkuja (tai tee olemassaoleviin astioihisi altakasteluosa lecasoran avulla). Valitse aurinkoisen ja paahteisen paikan kasveja.

Sinulla on hyvät mahdollisuudet tehdä parvekkeestasi viihtyisä ja ihailun arvoinen "pikku puutarha", kun kiinnität näihin seikkoihin huomiota. Kasvivalinnassa saat varmasti osaavaa apua alueesi puutarhamyymälöistä!



Arvostele vastaus kysymykseen "Parvekepuutarha / Lasitettu parveke ":
Jäsenen Lemmikki  antama (16.4.2014 20:40) kommentti

Kiitos paljon vinkeistä,ovat hyvin tarpeen.Vastaus oli hyvin kattava.Kysyisin vielä miten teen legasorasta altakastelevan ruukun oikein? Minulla on jo yksi suuri altakasteleva olemassa,mutta tämä viellä paljon suurempi 50cm korkea ja sisätila 50cm Muovinen savenvärinen ulkopuoli koristeltu,toimi aikaisemmin ulkopuutarhassani hyvin,ylimääräinen vesi lirisi iloisesti pohjareijistä pois pihamalle.Nyt tämä ei käy kun matot kastuu.Miten tähän rakennan altakastelun,tai ainakin jotain sinnepäin? Olen ajatellut tukkia pohjareijät ruukusta ja laittaa aimo kerroksen legasoraa pohjalle,ja kastella pinnalla olevia pienempiä kasveja tarpeen mukaan pinnalta.Olen myös ajatellut laittaa mäntypuiseen reiluun jaloilla seisovaan legasoraa reilusti pohjalle.Olen käyttänyt aina ennenkin tätä -sora pohjaa istutuksissani ja kastellut päältä tarpeen mukaan.Isot ruukut ovat kuitenkin ongelmallisia ?Minulla on jo pieni suihkulähde varattuna.Orvokkiamppelit 3kpl ovat viihtyneet tosi hyvin jo nyt ja reilun kokoisia.Galunat talvehtivat niin hyvin etteivät kuivuneet ollenkaan,pitäisikö ne istuttaa johonkin metsänreunaan kun ovat aivan hengissä?Samoin kaksi syksyllä ostettua sypressiä,ihan ovat tummanvihreitä.



Jäsenen päätoimittaja antama (23.4.2014 8:15) kommentti

Sinulla on selvästi toimiva viherpeukalo! Voit toki istuttaa callunat ulos ja jatkaa sypressiesi kasvatusta vaikka parvekkeellakin (tosin kesällä niiden ominaistuoksu voi ottaa nenään).



Periaatteessa olet toiminut juuri kuten pitää. Tuki tosiaan ne pohjareiät, laita kerros soraa ja vaikka ohuet sukkahousut mullan ja soran väliin (estämään mullan sekoittuminen). Päältä kastelu säännöllisesti, mutta vain tarpeen mukaan (pinta kuivahtaa välillä) ettet vahingossa hukuta kasvejasi. Jos mahdollista, niin jätä yksipohjarei´istä "tulpalliseksi" - voit hätätapauksessa irroittaa sen ulkoapäin ja valuttaa liikavedet pois.



Mukavaa kevättä ja tulevaa kasvukautta parvekepuutarhaasi!



Jäsenen Lemmikki  antama (23.4.2014 20:43) kommentti

Hei.Kiitos että autat ja vastaat,



Minä ehdin jo tällävälin tehdä viritelmän kun piti istuttaa se Timanttituija ruukkuun.Jos olen tehnyt väärin voin viellä korjata tilanteen ja tehdä kaiken uusiksi....



Laitoin suuren ruukun pohjalle lecasoraa reilusti yli 10 cm.Otin suuren mustan jätesäkin ja vuorasin ruukun sillä...siis soran päälle.Mulla oli sellainen kesto kahvisuodatin ..tein reijän jätesäkiin ja laitoin sen kestokahvisuodattimen joka on muovinen keskelle..Täytin sen ja pohjan mullalla.Laitoin kerroksen kanankakkaa ja taas multaa..Kastelin tämän kaiken ja annoin olla vuorokauden.Kipaisin ostamassa Timanttituijan ja letkun pätkän ja puu kepin.Kastelin Timanttituijan ,ostin varmuudeksi yli metrisen.Istutin Tuijan tähän ..Tämä letkun pätkä aika reilu halkasialtaan menee nyt ruukun pohjaan asti ja sillä puukepillä oletan voivani tarkkailla kuinka paljon vettä on ruukun pohjalla????Niin tämä letkuni kulkee sen ruukun ja ja muovisen jätesäkin välissä pohjaan....siinä ruukun reunassa.Tuija on nyt istutettu ja vettä on annettu ja tikkua katseltu ..ei oo märkä mutta multa on ihan märkää..Nyt kun yli vuorokausi oli mennyt puutikun pää oli vähän kostunut.Ajattelin nyt alkuvaiheessa harrastaa vain ihan pääl


Jäsenen päätoimittaja antama (25.4.2014 16:44) kommentti

Olet oikea Pelle Peloton! Kuvailemasi altakastelu"järjestelmä" kuulostaa erinomaiselta. Vesitilasta pääsee suodatinta pitkin imeytymään vettä riittävästi, mutta ei liikaa (etenkään kun seuraat tikun kosteutta). Muistathan ettei tuija oikein pidä siitä paahteesta, vaikka vesitalous olisikin kunnossa - eli sen paikka on siellä varjoisemmassa nurkassa...



Jäsenen Lemmikki  antama (25.4.2014 17:42) kommentti

Kiitosta taas neuvoista.Tuota en tiennyt et Tuija ei kestä paahdetta,joten kierittelen ruukkua eri paikkaan.Olen tässä nyt seurannut tätä parvekkeeni "paahdetta".Ainakaan viel se ei ole mitenkään paha.Kun on tuo suuren suuri korkea talo tuossa vieressä minkä taakse aurinko menee 2,5 tunniksi.Koko asunto viilenee kuin myös parveke.Olen pitänyt parvekkeen ovea auki ja tarvittaessa ikkunaa sisällä et ilma vaihtuu.Kun en asu tuolla tämän talon ylimmissä kerroksissa esim. 8 kerros.,mulla ei ole kuuma juuri siitä syystä et asun alempana 3 kerros ja tuo ruma suuri kerrostalo ,koituu siunaukseksi ja luo viileyttä illaksi.Iltaaurinko taas on niin lempeää joka alkaa vasta klo 18.15 jälkeen paistaa tänne.Siinä ihailen ja lekottelen tuolissani.



Odottelen kukkatilauksiani postista ja olen miettinyt pääni puhki mitkä sijoitan amppeliin ja mitä kasvatan ,jos suostuvat kasvamaan ruukussa tuettuna ylöspäin.Isokrassin olen kuitenkin ajatellut laittaa kukkalaatikkoni köynöstukiristikkoa kasvamaan ylöspäin.



Purppuravaula on minulle aivan uusi kukka,Laitanko sen omaan altakastelevaan ruukkuun ja valmiin tuen kasvaa ylöspäin,vai istutan laatikkoon Isokrassin 3kpl keralle kiipeämään säleikössä.Vai peräti amppeliin josta kasvaa alaspäin ?Lemmikki


Jäsenen Lemmikki  antama (7.5.2014 22:50) kommentti

Hei taas.Orvokki amppelini 4 kpl ja Krysanteemit 3 kpl sekä Timanttituija näyttävät viihtyvän todella hyvin,lasitetulla parvekkeellani.Olen lukenut kommentteja et lasitettu parveke on "huono asia ",en nyt ainakaan ole kokenut sitä näin.Minulla kukat kukoistaa pakkas öistä huolimatta ja mahtavina ihan kuin olis täys kesä.



Minulla on yksi iso altakasteleva ruukku viel tuumailun alla.Mitä siihen istuttaisin..joka kestäisi talvehtimista ..josta olisi väri iloa syksylläkin..siihen mahtuisi hieman enemmän tilaa vaativa isompikin kasvi...luin  jostain "verijapaninvahterasta"..Mitä mieltä olet,voisiko lasitetulle parvekkeelle ajatella tätä kasvia ?



Muuten tilaa ei pikku parvekkeellani olekaan kuin ylöspäin.Kaikki laidat ja sivut .sekä ylöspäin.Kasveilla on kuitenkin mahdollisuus saada valoa aivan lattian rajasta asti koska lasitus on läpinäkyvää alas asti.



Tuo iso korkea viereinen talo luo tauon auringon paisteelle ..olen huomannut...joten tähän ei paista kokoajan liian kuumasti...kasvit saa lepoa muutaman tunnin...ennen ilta aurinkoa.



t.Lemmikki



Jäsenen päätoimittaja antama (8.5.2014 13:4) kommentti

Lasitettu parveke tuo ihanan pienilmaston ja laajentaa kasvatusmahdollisuuksia hurjasti - kunhan muistaa huolehtia tilan tuuletuksesta sekä tarvittaessa auttaa kasvien pölytyksessä. Parvekkeesi kasvuolot mahdollistavat miltei minkä tahansa, sopivan kokoisena pysyvän kasvin kasvatuksen. Kokeile rohkeasti!



Hyödynnä seinät - ja vaikka kattokin - parvekepuutarhassasi. Erilaiset köynnökset (niin yksi- kuin monivuotisetkin) vehreyttävät mainiosti tyhjät pinnat. Käytä kehikoita tai naruja kasvutavasta riippuen. Myös erilaiset seinätelineet kannattaa hyödyntää.



Jäsenen J5253061915 antama (12.5.2014 17:33) kommentti

Hei.Kiitos taas tosi paljon.neuvoista.Lasitettu parvekkeeni kukoistaa todella hyvin jo nyt.Minua nyt hieman harmittaa että tilasin kukkani netistä ja joudun odottelemaan niitä turhan kauan.Olosuhteet lasitetulla parvekkeella ovat AIVAN erillaiset kun maatasossa ,olen huomannut,pakkanen ja halla ei pure eikä tarvitse peitellä harsoilla.4 orvokkiampeliani ovat niin täydessä kukassa et saa ihailla samoin keltaiset krysanteemi.Kyllästyin tilattujen kukkien odotteluun ja istutin Harjaneilikkaa,Markettaa ja yhden Syysleimun,globelian ja muratteja isoon ruukkuun.Olen miettinyt tätä Maljaköynnöstä,se lienee hyvä laittaa niin että sen saa syksyllä vaivatta siirrettyä sisälle talvehtimaan amppeliin,eli nyt jo amppelin pitäisi olla sellainen että sen voi siirtää sisälle niin hyvineen.?Odottelen tätä itselleni aikaisemmin tuntematonta kaunotarta innolla.Samoin kuin Purppuravaulaa...t.Lemmikki



Jäsenen Lemmikki antama (20.5.2014 18:28) kommentti

Lasitetun parvekkeen kukkien kastelu.? Olen todella hämmästynyt miten paljon vettä orvokkiamppelini vaativat nyt kun on lämpöä 29 C .Onnekseni laitoin valmiit amppelit ruukussa sellaisenaan muovilla vuorattuihin pajuamppelikoreihin.Nyt olen voinut sivusta kädellä kokeilla onko pohjalla vettä ?Jotta kukat eivät mätäne seisovaan veteen.Päältä sormella multaa kokeilemalla niinkuin yleensä ,tämä ei nyt toimi.OLen huomannut että vaikka multa on kosteaa se ei riitä kun aurinko alkaa paahtaa.Orvokkiamppelini kukoistavat näköjään paahteessakin kun vain kastelen niitä uskomattoman paljon,ja kädellä kokeilen että pohjalla ei seiso vettä.Sama Krysanteemilla.En yhtään ihmettele nyt että ihmisillä on ongelmia lasitetulla parvekkeella kasvattaa kukkiaan...NE VAATIVAT JATKUVAA HUOLENPITOA  ja VETTÄ....Olen tuulettanut paveketta pitämällä parvekkeen ovea auki huoneeseen ja huoneista taas ikkunoita auki.Näyttää toimivan hyvin.Missään nimessä parvekkeen ovea ei voi pitää kiinni ja lasituksia..siitä tulee hornan kuuma kattila.Minulla on kissa joten en voi pitää varsinaisia lasitusikkunoita auki....t.Lemmikki



Jäsenen päätoimittaja antama (21.5.2014 8:13) kommentti

Pystytkö mitenkään varjostamaan tilaa? Mahtuuko aurinkovarjo - tai voisitko saada jonkinlaisen kaihtimen tai kevyet verhot lasien eteen edes päivän paahtavimmiski tunneiksi? Myös köynnöskehikko auttaisi asiaa... sekä kookkaammat kasvit. Voisitko kuitenkin pitää lasitusta auki edes jonkin aikaa - parvekkeen ovi kiinni ja kissa turvallisesti sisätiloissa? Kesä on vasta aluillaan ja parvekkeesi vaikuttaa jo nyt melkoiselta... pätsiltä. Jos parvekkeellasi on minkäänlaista varjoa, niin laske amppelit sinne jos joudut viipymään pitemmän aikaa poissa (ts. muutamia tuntejakin).



Jollakin tavalla tulisi parveketta nyt onnistua paremmin varjostamaan ja viilentämään, sillä tuo paahde ja kuumuus tekevät kasveille - sekä sinulle ja kissallesi - tosi tukalat oltavat. Ei parvekkeen kuulu olla kasvihuone, vaan viihtyisä tila oleskella...



Jäsenen Lemmikki  antama (27.5.2014 18:55) kommentti

Hei...Olet huolissasi samasta asiasta kun minäkin vähän aavistelin kun muutin tähän uuteen kotiini,sekä uuteen asiaan lasitettuun parvekkeeseen.Olen päättänyt kokeilla tämän kesän ilman että laitatan kaihtimia laseihin,tai ns.kahdelle seinälle,kolmas ei niitä tarvitse.Parveke on  kovin pieni 217cmx217 cm.Ylhäältä alas kirkasta läpinäkyvää lasia,tilan tunne pienenee huimasti jos luon siihen "seiniä".Parveke on kuin pieni "akvaario" joka työntyy talon seinästä ulos.Tämä on aivan uusi talo ja arkkitehdin hauskoja keksintöjä,näitä samanlaisia taloja tulee 3kpl.Minä olen onnellisessa asemassa koska asun 3ker. Ilta auringon puolella ja tuo viereinen suuri 8 kerr. talo varjostaa n.2 h.pikku parvekkeeni.Jos asuisin tämän talon 8 kerr.en edes yrittäisi kukkia saada viihtymään ilman kaihtimia.Minun asuntoni on pysynyt ihmeen viileänä vaikka parvekkeen ovi on ollut auki helteelläkin,johtuu ehkä ilmastoinnista ja sitä että aurinko ei paista suoraan asuntoon kun vasta illalla.Olen oppinut kiitos sinun,pitämään lasitetut ikkunat "raollaan" yötä päivää,paitsi sateella /kylmällä.Niissä on kiva lukitus kun oivalsin sen,kissakaan ei mahdu välistä.Helteellä olivat muut asu



Kommentoi:*


Muita aiheeseen liittyviä kysymyksiä/vastauksia:

Kuuman parvekkeen kukat ja kasvit ?
HeiMinulla on 14 neliön lasitettu parveke, jolle paistaa aurinko klo 10.00 aina 16.00 asti. Lämmintä piisaa ja vaikea löytää kukkia jotka ke...
Männyn kasvatus
Voiko mäntyä kasvattaa itse ruukussa parvekkeella Biolan kukkamullassa? (lasitettu parveke) ja lähteekö mänty kasvamaan taime...
Echinocactus grusonii - anopinjakkaran hoito?
Olen jo kahteen kertaan yrittänyt saada anopinjakkaran viihtymään, mutta kummallakin kerralla kasvi kuoli. Pidän sitä kesät eteläparvek...
Ilmansuunnan merkitys.
Tämä kysymys koskee ilmansuuntia kun kasvattaa kukkia parvekkeella tai sisällä. (äskeisestä kysymyksestäni...
Lumipalloheisin pieni taimi
Olen saanut noin 12 cm korkean lumipalloheisin taimen, jossa on jo paljon juuria. Taimi on tällä hetkellä vesilasissa. Nyt on syyskuu, niin voi...
Parvekkeen kivilaattojen puhdistus
Osa parvekkeesta on katteen alla ja osa taivasalla. Lattia on laatoitettu paksuilla vaaleasävyisillä kivilaatoilla joissa hiemän röpelo pinta. Ei...
Mullan uudelleenkäyttö?
Minulla on vain parveke, mutta paljon kukkia ja muuta kasvamassa. Saako kesäkukkien mullasta ja jäänteistä tehtyä uutta, ravinteikasta multaa? Ja...
Pystysulkasaniaiseni kuolee! Help!
Nyt olisi teille kanssapuutarhoijille tärkeä kysymys(tensarja). Olen mennyt sössimään Bauhausin Puutarhamaailmasta ostamani saniaisen hoidon. Sui...
Vuorimänty parvekkeelle
Minulla on 18 neliön parveke ja haluan sinne helppohoitoista ikivihreää. Rakastan mäntyjä ja mietin, menestyykö (k&a...