• Etusivu
  • Kasvillisuus

Asiantuntija vastaa: Soveltuuko vuorimänty parvekkeelle?

Tiina Painokallio
Kaupallinen yhteistyö
Puutarhamyymälä Muhevainen Oy logoPuutarhamyymälä Muhevainen OyLue lisää
Päivitetty 27.03.2025
202210_79891.jpg

Kääpiövuorimänty (Pinus mugo 'Pumilio') (Kuva: Shutterstock)

Minulla on 18 neliön parveke ja haluan sinne helppohoitoista ikivihreää. Rakastan mäntyjä ja mietin, menestyykö (kääpiö)vuorimänty länsiparvekkeella (2. kerros)? Minkä kokoisia laatikoita tulisi hankkia, kuinka monta tainta kannattaa yhteen laatikkoon laittaa ja mikä tulisi olla laatikon korkeus? Ilmeisesti mullan tulisi olla hiekkapitoista? Lisäksi, pitäisikö laatikko / laatikot vuorata jollain (ja millä) talven varalle? Ajattelin männyille kaveriksi suikeroalpia, sopinee?

Puutarhamyymälä Muhevaisen vastaus:

Monivuotiset istutukset kasvattavat suosiotaan parvekkeilla, eikä ihme, sillä oikein istutettuina ja suojattuina ne menestyvät usein hyvin. Kasvit eivät kuitenkaan astioissa elä yhtä vanhoiksi kuin maahan istutetut kasvit. Tämä johtuu ankarammista ja niukemmista oloista ja on myös yhteydessä hoitajansa huolellisuuteen. Jos kasvilla on ravinteita ja kosteutta sopivasti (mutta ei siis liikaakaan) ulottuvillaan koko kasvukauden ajan, se kohtaa talven vahvempana kuin kasvi, joka on jo kesän ajan joutunut sinnittelemään.

Talvehtimiseen vaikuttaa sekin, missä päin Suomea parveke sijaitsee. Vuorimänty on kuitenkin hyvä valinta, sillä se on lajikkeena kestävä, sitkeä sissi.

Vuorimännyn juuret kasvavat aika isoiksi, joten mitä suurempi ruukku tai istutusallas, sitä paremmat edellytykset ovat monen vuoden menestykselle. Minimikoko voisi olla 30 l:n astia, mutta siinä tulevat ruukun rajat vastaan jo muutamassa vuodessa. Noin pieneen astiaan ei voi istuttaa kuin yhden männyn. Jos käytettävissä on 90 l:n astia, siihen voisi laittaa ehkä enintään 3 kpl. Ruukkujen korkeuden olisi hyvä olla 40-60 cm, jotta niihin mahtuu multaa sitomaan ravinteita ja kosteutta.

Jos käytettävissä on suuret altaat, on parvekkeella otettava huomioon mahdolliset neliökohtaiset painorajoitukset. Tästä kannattaa kysyä neuvoa taloyhtiöltä.

Talvella kylmä tulee kasvin juuristoon sivuilta, mutta myös pohjasta. Ruukun ulkopinnan ja pohjan vuoraamiseen talven ajaksi voi käyttää styroksia tai pakkaspeitettä paksuna kerroksena (pinnan voi somistaa vaikkapa säkkikankaalla). Jos istutusastia on todella suuri, voi styroksin asettaa astian sisäpuolellekin. Sen ongelma on, kuten termoruukkujenkin, että eristys myös hidastaa keväällä mullan sulamista.

Käytä istutukseen normaalisti lannoitettua ja kalkittua puutarhamultaa. Kastele huolella koko kasvukauden ajan aivan varhaisesta keväästä myöhäiseen syksyyn. Keväällä kastelun tarve alkaa huomattavasti aiemmin kuin pihalla routa sulaa. Havukasvit haihduttavat myös talvella ja ne kuolevatkin useammin kuivuuteen kuin pakkaseen. Keväällä ei huomata aloittaa kastelua ajoissa eikä kastelua jatketa riittävän pitkälle syksyyn. Jos multa ei jäädy talvella lainkaan, pitää kastelua, vaikkakin niukkaa, jatkaa koko talven ajan. Aina hyvä konsti arvioida kastelun tarvetta on työntää sormet multaan pintaa syvemmälle, sillä pintakosteus ei välttämättä jatku juuristoon saakka.

Suikeroalpi sopii hyvin vuorimännyn kaveriksi, myös sen keltalehtinen muunnos. Lisäksi hopeatäpläpeippi, maahumala, sammalleimut ja rönsyansikka ovat hyviä kumppanikasveja.

Ja vielä viimeiseksi, vuorimännyn vuosikasvuja kannattaa typistää joka kesä, jotta kasvu pysyy tuuheana. Ohjeet typistykseen löytyvät nettisivuiltamme.

20224_77648.jpg
https://muhevainen.fi/

Onko sinulla kysyttävää?

Puutarhanhoitoon ja pihakasveihin liittyvissä kysymyksissä sinua palvelee alan asiantuntija Puutarhamyymälä Muhevainen Oy. Muistathan, että yksi kysymys per kysyjä.

Kysy uusi kysymys>>

Hyödynnä myös kasvikortistoa

Kasvikortisto on yksi Puutarha.netin suosituista Jäsenpalveluista – ja jäsenyyshän on aivan ilmaista. Kasvikortistosta löytyy tietoa jo yli 1 400 Suomessa menestyvästä kasvista; pihan ja puutarhan kasveista, luonnonkasveista sekä myös huonekasveista. Kortilta löytyy kasvin suomalaisen, ruotsalaisen sekä tieteellisen nimen lisäksi runsaasti tietoa, kuvia ja ohjeita kyseisestä kasvista.

Puutarha.netin Kasvikortisto onkin mainio apuväline pihan suunnittelussa, kasvien tunnistamisessa ja valinnassa – sekä hoidontarpeen määrittelyssä!

Kasvikortisto banneri
https://puutarha.net/kasvikortisto/
Puutarhamyymälä Muhevainen Oy
Kasvillisuus
kasvit
viikon kysymys
Kiinnostuitko? Tilaa Puutarha.net-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

20235_81935.jpg
Pylväspihlajan taivutus? Asiantuntija vastaa
Hankin pihaani pylväspihlajan. Onko kapean ja pystykasvuisen pylväspihlajan oksia tarpeen taivuttaa vai ottavatko ne luonnostaan oikean kulman kasvuun?
20239_83128.jpg
Miten chili kannattaa säilöä? Asiantuntija vastaa
Yritin selvittää, miten chili-kasvi kannattaa säilöä ja ajattelin kysyä, voiko sen tilan säästämiseksi vakumoida ennen pakastusta vai tuleeko se/ne säilöä pakastusrasiassa?
202211_80195.jpg
Herukkapensaiden tuholaisten häätö? Asiantuntija vastaa
Olen aloitteleva hyötypuutarhan hoidossa. Istutin tänä kesänä puna-, musta- ja viherherukkapensaaat sekä pensasmustikoita. Punaherukkapensaaseen ilmestyi vihreitä toukkia, jotka söivät lehtiä. Poistin lehdet, joissa näin toukkia. Seuraavaksi ilmestyi kaikkiin herukoihin ilmeisesti jotain kirvoja. Oksien päissä lehdet käpertyivät ja niissä näkyi pienenpieniä nyppyjä, joiden oletan olevan kirvoja tms., koska pensaisiin tulvahti muurahaisarmeija kiipeilemään pitkin varsia. Leikkasin pois kaikki ne oksat, joissa oli näitä kirvaryppäitä. Olenkohan toiminut oikein? Voiko mitenkään ennaltaehkäistä tuholaisia tulevana keväänä? Pitäisikö herukat ruiskuttaa ennen marjojen tuloa?
20235_81638.jpg
Vanha kataja repeytyi? Asiantuntija vastaa
Vanhan kolmihaaraisen katajan yksi haara repeytynyt lumen painosta. Mitä pitäisi tehdä?
202210_79867.jpg
Mikä tuhosi osan omenapuuta? Asiantuntija vastaa
Viime kesänä noin puolet nuorehkosta omenapuustani kuoli (kaksi haaraa). Lehdet kuivuivat ja putosivat pois, en nähnyt näkyviä tuholaisia. Ajattelin, että ehkä syynä oli vain kuivuus. Tänä keväänä varmistui, että oksat eivät enää herää henkiin vaan olivat kuivuneet, joten leikkasin ne pois. Samalla huomasin noin parin-kolmen millin pyöreitä reikiä oksissa. Onko jokin tuholainen porautunut oksiin ja aiheuttanut oksien kuoleman, ja onko koko puu (ja lähipuut) vaarassa?
20238_82740.jpg
Mansikan syyslannoitus? Asiantuntija vastaa
Mikä lannoite on paras mansikan syyslannoitukseen ja minkä verran lannoitetta laitetaan yhdelle taimelle? Käykö kanankakkarakeet syyslannoitukseen?

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton