• Etusivu
  • Kasvillisuus

Vuorimänty parvekkeelle? Asiantuntija vastaa

Rakentajan toimitusKaupallinen yhteistyö Puutarhamyymälä Muhevainen Oy
Päivitetty 23.01.2024
202210_79891.jpg

Kääpiövuorimänty (Pinus mugo 'Pumilio') (Kuva: Shutterstock)

Minulla on 18 neliön parveke ja haluan sinne helppohoitoista ikivihreää. Rakastan mäntyjä ja mietin, menestyykö (kääpiö)vuorimänty länsiparvekkeella (2. kerros)? Minkä kokoisia laatikoita tulisi hankkia, kuinka monta tainta kannattaa yhteen laatikkoon laittaa ja mikä tulisi olla laatikon korkeus? Ilmeisesti mullan tulisi olla hiekkapitoista? Lisäksi, pitäisikö laatikko / laatikot vuorata jollain (ja millä) talven varalle? Ajattelin männyille kaveriksi suikeroalpia, sopinee?

Puutarhamyymälä Muhevaisen vastaus:

Monivuotiset istutukset kasvattavat suosiotaan parvekkeilla, eikä ihme, sillä oikein istutettuina ja suojattuina ne menestyvät usein hyvin. Kasvit eivät kuitenkaan astioissa elä yhtä vanhoiksi kuin maahan istutetut kasvit. Tämä johtuu ankarammista ja niukemmista oloista ja on myös yhteydessä hoitajansa huolellisuuteen. Jos kasvilla on ravinteita ja kosteutta sopivasti (mutta ei siis liikaakaan) ulottuvillaan koko kasvukauden ajan, se kohtaa talven vahvempana kuin kasvi, joka on jo kesän ajan joutunut sinnittelemään.

Talvehtimiseen vaikuttaa sekin, missä päin Suomea parveke sijaitsee. Vuorimänty on kuitenkin hyvä valinta, sillä se on lajikkeena kestävä, sitkeä sissi.

Vuorimännyn juuret kasvavat aika isoiksi, joten mitä suurempi ruukku tai istutusallas, sitä paremmat edellytykset ovat monen vuoden menestykselle. Minimikoko voisi olla 30 l:n astia, mutta siinä tulevat ruukun rajat vastaan jo muutamassa vuodessa. Noin pieneen astiaan ei voi istuttaa kuin yhden männyn. Jos käytettävissä on 90 l:n astia, siihen voisi laittaa ehkä enintään 3 kpl. Ruukkujen korkeuden olisi hyvä olla 40-60 cm, jotta niihin mahtuu multaa sitomaan ravinteita ja kosteutta.

Jos käytettävissä on suuret altaat, on parvekkeella otettava huomioon mahdolliset neliökohtaiset painorajoitukset. Tästä kannattaa kysyä neuvoa taloyhtiöltä.

Talvella kylmä tulee kasvin juuristoon sivuilta, mutta myös pohjasta. Ruukun ulkopinnan ja pohjan vuoraamiseen talven ajaksi voi käyttää styroksia tai pakkaspeitettä paksuna kerroksena (pinnan voi somistaa vaikkapa säkkikankaalla). Jos istutusastia on todella suuri, voi styroksin asettaa astian sisäpuolellekin. Sen ongelma on, kuten termoruukkujenkin, että eristys myös hidastaa keväällä mullan sulamista.

Käytä istutukseen normaalisti lannoitettua ja kalkittua puutarhamultaa. Kastele huolella koko kasvukauden ajan aivan varhaisesta keväästä myöhäiseen syksyyn. Keväällä kastelun tarve alkaa huomattavasti aiemmin kuin pihalla routa sulaa. Havukasvit haihduttavat myös talvella ja ne kuolevatkin useammin kuivuuteen kuin pakkaseen. Keväällä ei huomata aloittaa kastelua ajoissa eikä kastelua jatketa riittävän pitkälle syksyyn. Jos multa ei jäädy talvella lainkaan, pitää kastelua, vaikkakin niukkaa, jatkaa koko talven ajan. Aina hyvä konsti arvioida kastelun tarvetta on työntää sormet multaan pintaa syvemmälle, sillä pintakosteus ei välttämättä jatku juuristoon saakka.

Suikeroalpi sopii hyvin vuorimännyn kaveriksi, myös sen keltalehtinen muunnos. Lisäksi hopeatäpläpeippi, maahumala, sammalleimut ja rönsyansikka ovat hyviä kumppanikasveja.

Ja vielä viimeiseksi, vuorimännyn vuosikasvuja kannattaa typistää joka kesä, jotta kasvu pysyy tuuheana. Ohjeet typistykseen löytyvät nettisivuiltamme.

20224_77648.jpg
https://muhevainen.fi/

Onko sinulla kysyttävää?

Puutarhanhoitoon ja pihakasveihin liittyvissä kysymyksissä sinua palvelee alan asiantuntija Puutarhamyymälä Muhevainen Oy. Muistathan, että yksi kysymys per kysyjä.

Kysy uusi kysymys>>

Puutarha.net-uutiskirje toimitetaan kahdesti viikossa, suoraan sähköpostiin.

Tilaa uutiskirje

Ohje

Ohje

Tuleehan sinulle jo Puutarha.netin uutiskirje?

Puutarha.net-uutiskirje toimitetaan kahdesti viikossa, suoraan sähköpostiin.

Hyödynnä myös kasvikortistoa

Kasvikortisto on yksi Puutarha.netin suosituista Jäsenpalveluista – ja jäsenyyshän on aivan ilmaista. Kasvikortistosta löytyy tietoa jo yli 1400 Suomessa menestyvästä kasvista; pihan ja puutarhan kasveista, luonnonkasveista sekä myös huonekasveista. Kortilta löytyy kasvin suomalaisen, ruotsalaisen sekä tieteellisen nimen lisäksi runsaasti tietoa, kuvia ja ohjeita kyseisestä kasvista.

Puutarha.netin Kasvikortisto onkin mainio apuväline pihan suunnittelussa, kasvien tunnistamisessa ja valinnassa – sekä hoidontarpeen määrittelyssä!

20238_82910.jpg
https://puutarha.net/kasvikortisto/
Puutarhamyymälä Muhevainen Oy
Kasvillisuus
kasvit
viikon kysymys
Kiinnostuitko? Tilaa Puutarha.net-uutiskirje:

Aiheeseen liittyvää

202312_83334.jpg
Viikon kysymys: Menestyykö suomalainen mansikka Espanjassa?
Vuosi sitten toin tänne Espanjaan mansikan rönsyjä, joista talven aikana saimme mansikoita ihan mukavasti. Ystävällinen naapuri on kesän aikana kastellut niitä ja ne ovat hyvinvoivia ja vihreitä. Nyt kysymys kuuluu, mitä pitäisi tehdä, jotta tänäkin talvena saisimme mansikoita? Eli miten alan kukittamaan? Puutarhoissa täällä en ole nähnyt mansikan taimia, mutta keväällä kyllä mansikoita tulee myyntiin. Toki paikallinen puutarhuri osaisi neuvoa, mutta kieli ei taivu espanjaan.
202312_83331.jpg
Viikon kysymys: Milloin vanhan syreenin voi jakaa?
Meillä on omakotitalon pihalla seinän vierustalla vanha syreeni, mikä on alkanut osittain kuolla ja uusia vesoja pukkaa ympärille.Osittain vanhaa syreenin kasvua tunkee katolle ja on seinässä kiinni, tämä pitäisi poistaa. Haluaisimme säilyttää tästä pensaasta osan, jotta isän istuttamasta syreenistä jäisi hieno pensas paikalleen (isäni oli ammattipuutarhuri). Ongelmana on myös, että syreenin juurelle on pesiytyny koiran- tai puistopökkösieni (en ole varma kumpi). Haluamme poistaa maan kokonaan pensaan alta ja varoalueelta. Sieni on inhottava ja leviää kovaa vauhtia. Miten ja missä vaiheessa voisimme ottaa talteen syreeniä ja saada uuden kasvun pensaalle, puhdistetussa maassa? Miten tässä pitäisi toimia?
202211_79999.jpg
Maanpeittokasvi nurmikolla? Asiantuntija vastaa
Olen tekemässä rivitalon pihan muutostöitä ja meillä on jostain tullut nurmikolle matala kasvi, joka leviää versoilla maata pitkin. Pitäisikö poistaa koko nurmialue, sitä on n. 2 neliötä, vai annetaanko sen vain levitä? Kasvi tuli 2 vuotta sitten kukkien sekaan.
20238_82725.jpg
Jurova tammi? Asiantuntija vastaa
Meille istutettiin syksyllä 2022 viisi metriä korkea tammi. Sen silmut eivät ole avautuneet lainkaan. Osa oksista on kovia ja elottoman oloisia ja osa on taipuisia. Meille on sanottu, että tammi voi juroa istutuksen jälkeen. Millainen ennuste on tällaisella tammella?
202211_80006.jpg
Kestävä nurmikkoseos? Asiantuntija vastaa
Mikä on se kestävin nurmikkoseos, jossa apilaakin seassa ja jota on aikoinaankin käytetty menestyksekkäästi kestävien pihanurmien perustamiseen? Olen kokeillut joitain siemenmerkkejä, mutta niistä tuntuu tulevan vain hentoa (rairuohomaista) nurmea, joka kuolee yhden kesä jälkeen.
20224_77948.jpg
Onko omenapuu menetetty? Asiantuntija vastaa
Onko omenapuu menetetty? Pitääkö vaihtaa uusi? Pupu on syönyt rungon kuoren.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton