• Etusivu
  • Kasvillisuus

Asiantuntija vastaa: Mikä on tämän mansikan ongelma?

Tiina Painokallio
Kaupallinen yhteistyö
Puutarhamyymälä Muhevainen Oy logoPuutarhamyymälä Muhevainen OyLue lisää
Päivitetty 25.03.2025
20238_82734.jpg

Lukijan kuva kysymykseen.

Mikä vaivaa kaksi vuotta sitten istuttamiani mansikoita? Jokin syö mansikan kypsyessä sen pinnan kuopalle kannan vierestä ja marja mätänee. Raakileet ovat ruskehtavia eivätkä kauniin hennon vihreitä. Myös alimmat lehdet ovat ihan kuivuneet ruskeiksi.
Onko asialle tehtävissä mitään?

Puutarhamyymälä Muhevaisen vastaus:

Mansikat maistuvat monille kuoriaisille, jotka nakertaessaan marjaa aiheuttavat siihen vaurioita ja laatuongelmaa. Kuvan kuoriainen saattaisi olla vattukärsäkäs, tosin kuvasta ei oikein erota, onko sillä kärsää. Vattukärsäkäs munii vadelman lisäksi mansikan kukkanuppuihin ja sen torjunta-aika on keväällä juuri ennen kukintaa. Kotipuutarhassa käytettävissä olevat, pyretriinipohjaiset torjunta-aineet eivät tosin ole kovin tehokkaita.

Raakileitten rusehtava väri johtunee hankalista olosuhteista ja/tai härmäsienestä. Jos olot ovat heittelehtiviä, esimerkiksi hellepäivät ja viileät yöt tai ajoittainen kuivuus ja sitä seuraava runsas märkyys voivat häiritä mansikan kehitystä ja ilmetä kuvan kaltaisena oireena. Jos kasvusto on sateista jatkuvasti märkää, haittaa se myös mansikkaa aiheuttaen kehitysongelmia. Härmäsieni ei välttämättä heti näy laikkuina, mutta kuvassa olimme näkevinämme alkavaa harmaata rihmastoa. Ruskettuvat lehdet sopisivat myös sienitaudin oireeseen.

Härmäsientä torjutaan etukäteen pitämällä kasvusto ilmavana, taimivälit suurina ja huolehtimalla tasaisesta kastelusta. Kuivuudesta kärsivä mansikka saa tartunnan helposti. Tuholaisia torjutaan pitämällä rivivälit puhtaina rikkakasvustoista tai pitkästä heinikosta ja siistimällä penkin laitamat. Näillä toimilla vähennetään tuholaisten läsnäoloa mansikkamaan lähistöllä. Tärkeää on myös käyttää taimina tarkastettuja, puhtaita ja hyväkuntoisia taimia, sillä mansikka on kovin altis taudeille, jotka leviävät taimiaineiston mukana. Omista rönsyistä lisäämällä taudit valitettavan usein saavat kasvustosta otteen, sillä ajan oloon mansikat väistämättä haalivat mukaansa vaivoja. Aika ajoin mansikkapenkin paikkaa kannattaa vaihtaa (viljelykierto), sillä osa ongelmista voi säilyä maassa.

Puutarhamyymälä Muhevaisen banneri
https://muhevainen.fi/

Onko sinulla kysyttävää?

Puutarhanhoitoon ja pihakasveihin liittyvissä kysymyksissä sinua palvelee alan asiantuntija Puutarhamyymälä Muhevainen Oy. Muistathan, että yksi kysymys per kysyjä.

Kysy uusi kysymys>>

Hyödynnä myös kasvikortistoa

Kasvikortisto on yksi Puutarha.netin suosituista Jäsenpalveluista – ja jäsenyyshän on aivan ilmaista. Kasvikortistosta löytyy tietoa jo yli 1 400 Suomessa menestyvästä kasvista; pihan ja puutarhan kasveista, luonnonkasveista sekä myös huonekasveista. Kortilta löytyy kasvin suomalaisen, ruotsalaisen sekä tieteellisen nimen lisäksi runsaasti tietoa, kuvia ja ohjeita kyseisestä kasvista.

Puutarha.netin Kasvikortisto onkin mainio apuväline pihan suunnittelussa, kasvien tunnistamisessa ja valinnassa – sekä hoidontarpeen määrittelyssä!

Kasvikortisto banneri
https://puutarha.net/kasvikortisto/
Puutarhamyymälä Muhevainen Oy
Kasvillisuus
kasvit
viikon kysymys
Kiinnostuitko? Tilaa Puutarha.net-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

202211_80077.jpg
Mikä kuvassa oleva kasvi on? Asiantuntija vastaa
Ulko-oveni vieressä olevasta pensaasta on alkanut viime kesänä ja nyt jälleen kasvamaan putkimaista kasvia. En ole varma, onko kyseessä vaaraton koiranputki vai mahdollisesti jopa myrkkykeiso (lehdet näyttävät jotenkin samanlaisilta).
202211_80195.jpg
Herukkapensaiden tuholaisten häätö? Asiantuntija vastaa
Olen aloitteleva hyötypuutarhan hoidossa. Istutin tänä kesänä puna-, musta- ja viherherukkapensaaat sekä pensasmustikoita. Punaherukkapensaaseen ilmestyi vihreitä toukkia, jotka söivät lehtiä. Poistin lehdet, joissa näin toukkia. Seuraavaksi ilmestyi kaikkiin herukoihin ilmeisesti jotain kirvoja. Oksien päissä lehdet käpertyivät ja niissä näkyi pienenpieniä nyppyjä, joiden oletan olevan kirvoja tms., koska pensaisiin tulvahti muurahaisarmeija kiipeilemään pitkin varsia. Leikkasin pois kaikki ne oksat, joissa oli näitä kirvaryppäitä. Olenkohan toiminut oikein? Voiko mitenkään ennaltaehkäistä tuholaisia tulevana keväänä? Pitäisikö herukat ruiskuttaa ennen marjojen tuloa?
202210_79867.jpg
Mikä tuhosi osan omenapuuta? Asiantuntija vastaa
Viime kesänä noin puolet nuorehkosta omenapuustani kuoli (kaksi haaraa). Lehdet kuivuivat ja putosivat pois, en nähnyt näkyviä tuholaisia. Ajattelin, että ehkä syynä oli vain kuivuus. Tänä keväänä varmistui, että oksat eivät enää herää henkiin vaan olivat kuivuneet, joten leikkasin ne pois. Samalla huomasin noin parin-kolmen millin pyöreitä reikiä oksissa. Onko jokin tuholainen porautunut oksiin ja aiheuttanut oksien kuoleman, ja onko koko puu (ja lähipuut) vaarassa?
20236_82125.jpg
Mongolianvaahteran latvassa lehdet eivät kasva? Asiantuntija vastaa
Istutimme pari viikkoa sitten pihallemme kaksi mongolianvaatera. Korkeus reilu kaksi metriä. Toisessa latvuksen lehdet eivät ole kasvanut täyteen mittaan ja niitä on myös paljon vähemmän kuin puun alaosassa. Muutama lehden aluista vaikuttaa kuihtuneilta, mutta eivät kaikki. Mistähän se voi johtua? Toiseen puuhun lehdet on kasvaneet tasaisesti ja puut ovat reilun parin metrin päässä toisistaan.
20238_82740.jpg
Mansikan syyslannoitus? Asiantuntija vastaa
Mikä lannoite on paras mansikan syyslannoitukseen ja minkä verran lannoitetta laitetaan yhdelle taimelle? Käykö kanankakkarakeet syyslannoitukseen?
20224_77948.jpg
Onko omenapuu menetetty? Asiantuntija vastaa
Onko omenapuu menetetty? Pitääkö vaihtaa uusi? Pupu on syönyt rungon kuoren.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton