• Etusivu
  • Kasvillisuus

Asiantuntija vastaa: Mikä on tämä nurmikon rikkakasvi?

Tiina PainokallioKaupallinen yhteistyöPuutarhamyymälä Muhevainen Oy logoPuutarhamyymälä Muhevainen Oy
Päivitetty 27.03.2025
202210_79880.jpg

Lukijan kuva aiheeseen.

Meillä tehtiin hyvin myöhään syksyllä nurmikko, juuri ennen ensimmäistä pakkasta. Kyseessä peltomultamaa. Piha tehtiin käsivoimin ja yritin kitkeä ja kaivaa rikkaruohot parhaani mukaan pois. Nyt kuitenkin rikkaruohot tulevat esille joistakin kohdista todella rajusti. Nurmikkoa ei paljon vielä näy, paikka paikoin jostakin. Mikä tähän nyt avuksi? Onko mitään tehtävissä? Liitteenä kuva, jossa kyseinen rikkaruoho, jota on tullut esiin eniten. Toinen kuva on yleisilme, miten lähtenyt kasvamaan.

<p data-block-key="h85xc">Lukijan kuva aiheeseen.</p>
Lukijan kuva aiheeseen.

Puutarhamyymälä Muhevaisen vastaus:

On aika tavanomaista, että peltomullassa on runsaasti monivuotisten rikkojen juuria ja juurenpätkiä, eikä niitä saa sieltä käsin kitkemällä täysin pois. Lisäksi siellä saattaa olla mittava siemenpankki, josta putkahtelee uutta, nuorta kasvustoa. Mutta ei hätää. Kyllä tuosta nurmikko saadaan, vaikka ei ehkä aivan tasalaatuista edustusnurmea.

Aluksi voi näyttää aika lohduttomalta. Juuristosta lähtevä rikkojen kasvu on moninkertaisesti voimakkaampaa kuin pienistä siemenistä taimettuvalla nurmella. Mutta kun nurmen siemenet ovat itäneet kunnolla ja saavuttaneet leikkuukorkeuden ja leikattu, alkaa alue näyttää enemmän nurmikentältä kuin niityltä.

Monet rikkakasvit taantuvat tai pysyvät ainakin kurissa säännöllisesti leikattavalla alueella. Kuvan juolavehnä on sitkeä, mutta sekin hilliintyy säännöllisestä leikkaamisesta. Nurmikollanne joudutte jatkossa varmasti sietämään useiden muidenkin lajien kuin nurmiheinän kasvua. Ajan kanssa sieltä luultavasti häviävät korkeaksi hamuavat lajit ja jäljelle jäävät leikkaamista sietävät, kuten apilat, maahumala, nurmitädyke, ketohanhikki ja moni muu. On sitten aivan makuasia, onko monilajisuus hyöty vai haitta.

Luonnon kannalta yksilajinen nurmi on melkein kuin autiomaa. Maan alla eliöstö viihtyy, mutta maan päällä ei ole mitään vaikkapa pölyttäjiä kiinnostavaa. Monilajisessa nurmessa kukkivat lajit kiinnostavat mm. perhosia ja pölyttäjiä. Ne taas houkuttelevat muita luontokappaleita.

Nurmikossakin asenne ratkaisee. Jos haluatte tasalaatuisen, yksilajisen murmikon, ei auta kuin vaihtaa kasvualusta ja tehdä uusi kylvös tai hankia siirtonurmi. Tai sitten voitte päättää, että nurmikollakin voi olla monenlaista elämää. Monimuotoisuus voi olla tavoitteenakin. Ei paina stressi rikoista ja nurmellakin on monenmoista kiinnostavaa seurattavaa pitkin kesää.

20224_77648.jpg
https://muhevainen.fi/

Onko sinulla kysyttävää?

Puutarhanhoitoon ja pihakasveihin liittyvissä kysymyksissä sinua palvelee alan asiantuntija Puutarhamyymälä Muhevainen Oy. Muistathan, että yksi kysymys per kysyjä.

Kysy uusi kysymys>>

Hyödynnä myös kasvikortistoa

Kasvikortisto on yksi Puutarha.netin suosituista Jäsenpalveluista – ja jäsenyyshän on aivan ilmaista. Kasvikortistosta löytyy tietoa jo yli 1 400 Suomessa menestyvästä kasvista; pihan ja puutarhan kasveista, luonnonkasveista sekä myös huonekasveista. Kortilta löytyy kasvin suomalaisen, ruotsalaisen sekä tieteellisen nimen lisäksi runsaasti tietoa, kuvia ja ohjeita kyseisestä kasvista.

Puutarha.netin Kasvikortisto onkin mainio apuväline pihan suunnittelussa, kasvien tunnistamisessa ja valinnassa – sekä hoidontarpeen määrittelyssä!

Kasvikortisto banneri
https://puutarha.net/kasvikortisto/
Puutarhamyymälä Muhevainen Oy
Kasvillisuus
viikon kysymys
kasvit
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen puutarha.net-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton