Kaikki muut lajit paitsi kanariantraakkipuu viihtyvät puolivarjoisessa tai hajavaloisessa paikassa. Kasvun aikana kasvi viihtyy lämpöisessä (23–25 astetta), kasvu pysähtyy, jos lämpötila on alhainen liian kauan. Kirjavalehtiset lajit vaativat runsaasti vettä ja niitä olisi hyvä myös sumutella.
Lohikäärmepuut viihtyvät hyvin mullassa, jossa on hiekan ja kevytsoran sekoitusta. Vanhoille kasveille riittää yleensä pintamullan uusiminen. Vanhoja traakkipuita voi nuorentaa juurruttamalla runko sammal- tai turvenyytissä. Lohikäärmepuiden vihollisia ovat punkit, kilpikirvat ja ripsiäiset.
Kasvualusta pidetään tasaisen kosteana. Liian kuivassa huoneilmassa kasviin saattaa tulla villakilpikirvoja tai vihannespunkkeja. Niinpä lehtiäkin kannattaa sumutella. Ravinteita annetaan koko kasvukauden ajan. Lepokaudella mullan pinta saa kuivahtaa kastelukertojen välillä.
Kasvualusta pidetään tasaisen kosteana, talvella kastellaan vähemmän. Juuret mätänevät liian märässä ja kylmässä mullassa. Lehtiin ei suositella käytettäväksi lehdenkiillotusainetta.
Reunustraakkipuu sietää hämärämpää ja kuivempaa kasvupaikkaa kuin muut traakkipuut. Kasvualusta pidetään niukan kosteana ja pintamullan annetaan kuivahtaa kastelujen välillä. Lannoitetaan vain miedosti. Kasvin vanhat, kellastuvat lehdet poistetaan. Kasvia voi lisätä 10 cm:n pituisista varrenkappaleista tai pistokkaista.