• Etusivu
  • Rakentaminen

Paras pääsiäisruohon alusta on...

Sari Nieminen
Päivitetty 07.03.2025
20203_63697.jpg

Kokeilussa: hieno kivimurska, sahajauhot, multa, talouspaperi ja sammal. (Kuva: Sari Nieminen)

Pääsiäinen tulee ja joka vuotinen ruohon kylväminen. Toisena vuonna onnistuu, toisena ei – yleensä ei. Usein tulee myös uusia vinkkejä siitä, mihin kylvää rairuohot trendikkäästi. Tänä vuonna päätin kokeilla 5 eri kasvualustaa ja missä alustalla saisin ruohon itämään ja kasvamaan parhaiten.

Kokeilu alkakoon

Kokeiluun päätyivät:

  • multa
  • kivirouhe
  • sammal
  • sahanpuru
  • talouspaperi

Mullaksi kelpasi tällä kertaa se, mikä oli kukkien mullanvaihdosta jäänyt ylimääräiseksi. Kivirouhetta taas oli jäänyt akvaarion pohjaa tehdessä hieman ylimääräistä. Sahanpurut pihistin autotallista. Viimeksi tuli varmaankin sirkkelöityä lämpökäsiteltyä laudepuuta. Onkohan se myrkyllisempää kuin käsittelemätön puu? Siinä vaikeuskerrointa kerrakseen. Millä alustalla onnistuisin parhaiten ja mikä päättyisi eeppiseen katastrofiin?

<p data-block-key="i6syv">Kaikenlaisista käytöstä poistetuista keittiöpurkeista ja tavaroista saat innovatiivisia istutusastioita. Kierrätystä tämäkin! (Kuva: Sari Nieminen)</p>
Kaikenlaisista käytöstä poistetuista keittiöpurkeista ja tavaroista saat innovatiivisia istutusastioita. Kierrätystä tämäkin! (Kuva: Sari Nieminen)

Terraario piparipurkkiin

Samaan aikaan rairuohokokeiluni kanssa kylvin ohraa erilaisiin taloustarvikkeisiin ja purkkeihin, jotka olin jo hylännyt käytöstä. Maailmalla leviävän terraariovillityksen innoittamana kylvin yhden erän ohraa suureen kannelliseen piparipurkkiin, katsoakseni toimiiko terraario olosuhteet myös ohralle. Eipä olisi niin tarvetta kastella kylvöstä koko ajan, vaan voisin ehkä ottaa hieman rennommin.

Hyvinhän siinä kävi. Ohra iti ja voi paksusti. Kylvöstä pitää nyt lyhentää päivittäin. Yhden päivän kasvu saattaa olla kymmenen senttimetriä.

<p data-block-key="i6syv">Täytyy sanoa, että terraariokasvatus toimii enemmän kuin paremmin! (Kuva: Sari Nieminen)</p>
Täytyy sanoa, että terraariokasvatus toimii enemmän kuin paremmin! (Kuva: Sari Nieminen)

Kakkuvuoka ja kukka-asetelma

Vanhasta kakkuvuoasta saa, ruohon kasvettua, tehtyä näyttävän asetelman pääsiäispöytään. Reikään keskellä voit asettaa pienen maljakon tai suuremman lasin ja siihen asetella kauniin kimpun pääsiäiskukkia. Tähänkin kylvökseen käytin ohraa ja tavallista kukkamultaa.

<p data-block-key="4rft2">Kakkuvuokaan kylvetty ohra lähti kasuun välittömästi. Ohra on erittäin kiitollinen kasvatettava. (Kuva: Sari Nieminen)</p>
Kakkuvuokaan kylvetty ohra lähti kasuun välittömästi. Ohra on erittäin kiitollinen kasvatettava. (Kuva: Sari Nieminen)
<p data-block-key="a71a5">Piilota pääsiäisruohot kissoilta esimerkiksi seinälle. Hillopurkki on myös kätevä kasvatusalusta, koska kosteus säilyy siinä pitkään, eikä ruohoa tarvitse kastella jatkuvasti. (Kuva: Sari Nieminen)</p>
Piilota pääsiäisruohot kissoilta esimerkiksi seinälle. Hillopurkki on myös kätevä kasvatusalusta, koska kosteus säilyy siinä pitkään, eikä ruohoa tarvitse kastella jatkuvasti. (Kuva: Sari Nieminen)

Hillopurkit roikkumaan

Pääsiäisruoho saattaa kadota pöydältä myös parempiin suihin. Kissa voi käydä käpälöimässä istutuksiasi, ennen kuin itse ehdit nauttia aikaansaannoksistasi. Ratkaisuna ongelmaan voit kylvää ruohot lasipurkkeihin, jotka voit ripustaa seinälle tai ikkunalle roikkumaan. Tässä ratkaisuksi löytyi keittiön vanha pyyhenaulakko. Tee laispurkkeihin ripustuskahvat ohuesta ja taipuisasta rautalangasta. Rautakaupasta löytyy esimerkiksi nimikkeellä "surrilanka".

Kuinkas sitten kävikään?

No kyllähän ne ruohot itivät. Tai siis toiset itivät, toiset eivät. Vaikeimmaksi osoittautui talouspaperi, koska en saanut pidettyä siinä oikeaa kosteutta. Välillä paperi ui vedessä ja välillä pääsi kuivumaan. Hankalaa oli! Toiseksi huonoin oli sahajauho. Syynä saattaa olla vääränlainen jauhoseos. Siemenet vaan eivät pitäneet lämpökäsitellystä puusta. Sahajauho oli myös vaikeampaa saada pysymään oikeassa kosteusasteessa.

<p data-block-key="2ly7q">Onnistuneet kylvöt tehty ja noin viikon kuluttua tarkistettu tilanne. Kolme itänyttä ja kaksi heikompaa tulosta. (Kuva: Sari Nieminen)</p>
Onnistuneet kylvöt tehty ja noin viikon kuluttua tarkistettu tilanne. Kolme itänyttä ja kaksi heikompaa tulosta. (Kuva: Sari Nieminen)
<p data-block-key="bo0fa">Eturivissä rairuohot eri alustoilla ja takana ohrakylvökset. Kaikki itivät, mutta eroja oli, jopa huomattavia eroja. (Kuva: Sari Nieminen)</p>
Eturivissä rairuohot eri alustoilla ja takana ohrakylvökset. Kaikki itivät, mutta eroja oli, jopa huomattavia eroja. (Kuva: Sari Nieminen)

Ja voittaja on...

Helposti itävät alustat olivat multa, sammal ja kivirouhe. Multa on se varma, vanha keksintö, joka toimii vuodesta toiseen. Klassikko, sanoisin. Kivirouheella saat modernimpaa tunnelmaa ja kasvualustana se on todettu myös toimivaksi. Tätä istutusta voit koristella lisää pienin kivin ja tehdä vaikka japanilaisen minipuutarhan pääsiäiseksi.

Varsinkaan sammalella ei ollut väliä, jos kastelu joskus pääsi unohtumaan. Sammal pitää oikean kosteuden täydellisesti ja antaa heti alussa alustalle kauniin vihreän värin. Sammal päätyi minun arvosteluasteikossani voittajaksi tässä kilpailussa. Mutta paras kasvu ja kaunein lopputulos saavutettiin ohralla terraario-olosuhteissa.

Ei muuta kuin pääsiäistä kohti näillä vinkeillä!

T: Puutarha.netin väki

20203_63699.jpg
Rakentaminen
kasvatus
Kiinnostuitko? Tilaa Puutarha.net-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

Maittavat sieniruuat
Sienistä hyvinvointia – viljellyt vaihtoehdot lautaselle
Sienet ovat yhä melko harvinainen osa suomalaista ruokavaliota, vaikka niitä on saatavilla sekä luonnosta että viljeltyinä. Kaikilla ei kuitenkaan ole mahdollisuutta tai osaamista sienestää, ja toisinaan myös sääolot, kuten viime kesänä, heikentävät luonnonsienten saatavuutta. Viljeltyjä sieniä sen sijaan on helposti saatavilla kaupoista ympäri vuoden.
Muhevainen oma sato
Omaa satoa parvekepuutarhasta helposti ja vaivattomasti
Parvekkeilla ja patioilla kasvattaminen kiinnostaa, sillä niillä halutaan viettää aikaa ja kasvit tuovat sinne viihtyisyyttä. Ruokaa voi mainiosti tuottaa ruukuissa eikä erillistä kasvimaata tarvita. Parveke- tai patioviljelyssä ei tarvitse tinkiä istutusten kauneudesta, sillä monet satoa tuottavat lajit ovat jo itsessään kauniita. Asukkaat kaipaavat tietoa siitä, mitä voi kasvattaa ja miten se tapahtuu. Tässä vinkkejä jaettavaksi asukkaille vaikkapa asukastiedotteeseen tai yhtiökokoukseen.
20174_48987.jpg
Pakkaskevät on armoton kasveille
Pääsiäisen jälkeenkin sää jatkuu usein lähes talvisena. Kylmä kevät altistaa monet kasvit pakkasvaurioille. Älä siis kiirehdi kukkapenkin siivouksessa tai nurmikon haravoinnissa. Vielä ehdit myös leikata pensaita. Mutta nyt on viimeinen hetki pelastaa tuijat ja alppiruusut ruskettumiselta; onhan kevätsuojaus kunnossa?
puutarhuri puutarhalla töissä
Kukka- ja puutarhakaupan osaajiksi TTS:ssä – erilaiset polut, sama tutkinto
Marjo Huovila ja Nanna Zitting opiskelivat TTS:ssä puutarhatalouden perustutkintoon, suuntautumisena kukka- ja puutarhakaupan koulutusohjelma (puutarhuri). Marjo oli kokopäiväinen opiskelija ja opiskeli tutkintoon omaehtoisessa koulutuksessa, Nanna puolestaan suoritti koulutuksensa oppisopimusopiskelijana.TTS:n Puutarha-alalla on mahdollisuus opiskella ja suorittaa tutkinto tai osatutkinto perus-, ammatti- ja erikoisammatti tasoilla.
Oman sadon herneet ovat maukkaimpia
Herneen viljely ja hoito – vinkit maukkaaseen satoon
Herneet ovat monipuolinen ja maukas kasvis, jota viljellään sekä pelloilla että kotipuutarhoissa. Sokeriherneestä silpoydinherneeseen lajikkeita on runsaasti, ja herneen kasvatus onnistuu parhaiten aurinkoisessa ja ravinteikkaassa maassa. Tässä oppaassa tutustut herneiden eri lajikkeisiin, kasvatusohjeisiin, sadonkorjuuseen sekä herneiden monipuoliseen käyttöön ruoassa.
20237_82541.jpg
Inspiraatiota oman unelma­terassin hankintaan Loviisan Asuntomessuilta
Tämän vuoden asuntomessut järjestetään yhdessä Suomen kauneimmista pikkukaupungeista, nimittäin 15 000 asukkaan tunnelmallisessa ja historiallisessa Loviisassa. Loviisan Asuntomessujen Kunigattarenrannan alue on ainutlaatuinen paikka oman unelmakodin rakentajille. Jokaisessa kohteessa on merinäköala ja toinen toistaan persoonallisempia ratkaisuja toimivan arjen pyörittämiseen ja rentouttavan vapaa-ajan viettämiseen. Osa kohteista on kodin lisäksi asujansa työpiste, joten puitteet on oltava kunnossa työn, arjen ja vapaa-ajan yhdistämiseen. Kurkistetaanpa millaisia messukohteita muun muassa Lumon on päässyt rakentamaan yhdessä kaihtimia valmistavan tytäryhtiönsä Visorin kanssa.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton