• Etusivu
  • Piha

Westermarckin puistobulevardi viimeisteltiin keraamisilla pihatiilillä

Mariana RavoniusKaupallinen yhteistyöWienerberger Oy Ab logoWienerberger Oy Ab
Päivitetty 14.05.2025
20194_57126.jpg

Puiston rakennuttamisesta vastannut projektipäällikkö Aija Schukov ja aluevalvoja Jouni Korkeamäki uskovat, että puistosta muodostuu kaupunkilaisten vilkas kohtaamispaikka. Taustalla Emil Cedercreutzin veistos ”Ytin hevonen”.

Järvenpään kaupunki rakennutti kaupunkilaisille hienon uuden puistoalueen, jonka helmi on verivaahteroiden reunustama keraamisilla pihakivillä päällystetty "kevyenliikenteen bulevardi".

Järvenpään Pajalassa sijaitsevalle teollisuusalueelle haluttiin uutta käyttöä. Kaavassa alueelle osoitettiin puisto, mutta millaisen puiston kaupunki ja sen asukkaat halusivat? Suunnitteluprojekti lähti liikkeelle kaupunkitekniikan johtajan, Kaarina Laineen johdolla. Puisto suunniteltiin vuorovaikutteisesti eri sidosryhmien kanssa, joihin kuuluivat kaupunkitekniikan ja liikuntatoimen ohella mm. nuorisoparlamentin ja eläkeläisneuvoston edustajat. "Tavoitteena oli toteuttaa mahdollisimman toimiva ja viihtyisä puistoalue. Lopulta syntyi ajatus myös puistobulevardista, sellaisesta "spatseerauspaikasta", jossa voitaisiin käydä näyttäytymässä", kuvaa hankkeen projektipäällikkönä toiminut Aija Schukov ideointiprosessia.

Vanha teollisuusalue muutettiin puistoksi

Pajalan alue koostui alun perin vanhoista teollisuusrakennuksista, joista suurin osa purettiin asuinalueen tieltä. Ainoastaan hyväkuntoisin rakennus, Emalikukka, säilytettiin. Puistoa reunustavat nykyisin uudet asuinkerrostalot. Vanhan myllyn ja viljasiilon paikalle on rakennettu alkuperäisiä muistuttavat asuintalot.

"Keraamisten pihatiilien viihtyisyyskerroin on pitkällä aikavälillä hyvä."
<p data-block-key="kxr4d">Westermarckin puistobulevardi päällystettiin Wienerbergerin keraamisilla pihatiilillä. Punaisenkirjavan Padova- ja kellertävän Siena-tiilen sekoituksella saatiin aikaan raikas lopputulos. Pihatiiliä reunustavat graniittikivet.</p>
Westermarckin puistobulevardi päällystettiin Wienerbergerin keraamisilla pihatiilillä. Punaisenkirjavan Padova- ja kellertävän Siena-tiilen sekoituksella saatiin aikaan raikas lopputulos. Pihatiiliä reunustavat graniittikivet.

Emil Cedercreutzin veistos arvoiseensa paikkaan

Puiston rakentaminen on toteutettu useassa eri vaiheessa. Rakennustyöt aloitettiin pohjois- ja keskiosan rakentamisella vuonna 2016. "Tämä viimeinen puiston osa, eli tiilipäällysteinen "puistobulevardi", johon on sijoitettu myös Ytin hevonen -niminen pronssinen veistos, valmistui vuonna 2018. Taiteilija Emil Cedercreutzin säätiö lahjoitti Järvenpään kaupungille tämän vuonna 1939 valmistuneen veistoksen. Asettamalla patsas tänne Westermarckin puistoon, haluttiin sillä samalla kunnioittaa myös Järvenpäässä vaikuttaneen, teollisuusmiehenä ja maatalouden kehittäjänäkin tunnetun, Bjarne Westermarckin muistoa", kiteyttää Schukov patsashankkeen taustoja.

Puisto toimii hulevesien suodatusaltaana

"Vaikka puisto toimii sekä kevyenliikenteen väylänä että kaupunkilaisten kokoontumispaikkana, on sillä myös teknisempi merkitys. Aluetta hyödynnetään kerrostaloalueelta Loutinojaan ja edelleen Tuusulanjärveen johtuvien hulevesien suodatus- ja viivytysaltaana. Puiston kautta tapahtuvan imeytyksen ja suodatuksen jälkeen kulkeutuu Tuusulanjärveen varsin hyvänlaatuista vettä. Järvenpää on muutenkin puisto- ja ympäristörakentamisessa, sekä hulevesien hyödyntämisessä, yksi maamme edelläkävijöitä", kertoo alueen pääsuunnittelijana toiminut SITOWISE Oy:n Ismo Häkkinen.

<p data-block-key="myarm">Puiston pääsuunnittelijana toimineen SITOWISE Oy:n Ismo Häkkisen mielestä Puistobulevardin pintamateriaaliksi valitun keraamisen tiilen viihtyisyyskerroin pitkällä aikavälillä on hyvä, eli se vanhenee kauniisti.</p>
Puiston pääsuunnittelijana toimineen SITOWISE Oy:n Ismo Häkkisen mielestä Puistobulevardin pintamateriaaliksi valitun keraamisen tiilen viihtyisyyskerroin pitkällä aikavälillä on hyvä, eli se vanhenee kauniisti.

Pihatiilipäällyste kruunaa kokonaisuuden

"Puistobulevardin pintamateriaaliksi valittiin keraaminen pihatiili, koska sen viihtyisyyskerroin pitkällä aikavälillä esimerkiksi betonikiveen nähden on paljon parempi ja toisaalta luonnonkiveen verrattuna se oli edullisempi", perustelee Häkkinen. Tiilipinta patinoituu kauniisti, eivätkä värit häviä aikojenkaan kuluessa. Kaksi tiilisävyä, punaisen kirjava Padova ja kellertävä Siena, löytyivät Wienerbergerin pihatiilivalikoimasta. Tiilistä tehtiin ryijymäinen sekoitus, jolla ei tavoiteltu pelkästään esteettisesti kaunista lopputulosta, vaan sen tarkoitus oli myös häivyttää ajan kuluessa pintaan ilmaantuvat purkka- ynnä muut tahrat. Näin yleisilme säilyisi mahdollisimman raikkaana vuosikymmenien ajan. Häkkisen mukaan monet häiritsevät tekijät tulevat helpommin esiin tasavärisestä, kuin hieman kirjavammasta pinnasta. Tästä on hyviä esimerkkejä ja kokemuksia muualta Euroopasta.

Valaistuksella lisäviihtyvyyttä puistoon

Puiston suunnittelun tavoitteena oli luoda kaupunkilaisille paikka, jossa mahdollisimman monet tulisivat viihtymään, eli kohtaamispaikka monine viihtyvyyttä lisäävine yksityiskohtineen. Hyvänä esimerkkinä voidaan mainita mm. ikäihmisiä helpottavat hieman korkeammat puiston penkit. Myös valaistukseen on panostettu tavallista enemmän. Perinteisten valotolppien sijaan on valaistus hoidettu matalilla valaisinpollareilla. Erikoisuutena on lisäksi kuvioita tuottava projektorivalaistus (gobo), jolla aikaansaadaan tiilipintaan erilaisia valokuvioita iltaliikkujien iloksi.

Lue lisää keraamisten pihatiilien mahdollisuuksista!

<p data-block-key="0lhnu">Puistobulevardille on asennettu myös kuvioita tuottava projektorivalaistus, jolla on mahdollista projisoida tiilipintaan erilaisia valokuvioita iltaliikkujien iloksi.</p>
Puistobulevardille on asennettu myös kuvioita tuottava projektorivalaistus, jolla on mahdollista projisoida tiilipintaan erilaisia valokuvioita iltaliikkujien iloksi.
Ohje

Ohje

Rakennuttaja: Järvenpään kaupunki
Pääsuunnittelija: SITOWISE Oy
Urakoitsijat: Hyvinkään Tieluiska Oy ja Kivityö JaTaKo Oy

Lisätietoa keraamisista pihatiilistä: www.wienerberger.fi

Wienerberger Oy Ab
Piha
pintakäsittely
pinnoite
pihatyöt
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Puutarha.net-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

20169_47356.jpg
Pysäköintialueesta viihtyisäksi kohtaamispaikaksi
Poltettua tiiltä käytetään maankatemateriaalina yleisesti Keski-Euroopassa, jossa siitä on pitkäaikaiset ja hyvät kokemukset. Pihojen ja torialueiden lisäksi tiili sopii hyvin myös ajoneuvo- ja kevytliikenteen väylien katteeksi.
20203_63387.jpg
Luo kestävät polut omaan upeaan unelmiesi puutarhaan
Vielä väriloistossaan kylpevä puutarha saa monet käynnistämään pihan ja puutarhan uudistustöiden suunnittelun. Mikä ilahduttaisi puutarhassa ensi kesänä? Keraamiset pihatiilet soveltuvat piha-alueiden moniin eri rakenteisiin ja käyttötarkoituksiin.
Etanadynamiitti Dextec
Etanadynamiitti hoitaa homman, kun mikään muu ei tehoa
Onko pihallasi kivi tai kallio "väärässä paikassa"? Tai vanhat betoniportaat, joista pitäisi päästä eroon? Etanadynamiitillä se onnistuu. Katso mihin kaikkeen etanadynamiittiä voi käyttää.
mies asentaa harmaita pihakiviä paikoilleen käyttäen apunaan kuminuijaa
Onnistunut pihakivetys
Betonisten pihakivien ja -laattojen suosio kasvaa koko ajan. Eikä ihme: ne ovat helppoja asentaa, käytössä vaivattomia, viimeistelevät pihan ja jopa nostavat kiinteistön arvoa. Niiden hankkiminen suoraan kotipihalle on myös helppoa, sillä erilaisia kivi- ja betonituotteita voi ostaa esimerkiksi fyysisistä rautakaupoista sekä verkkokaupoista. Kaunis ja kestävä pihakivetys on helppo toteuttaa, jos se perustuu hyvään suunnitteluun ja huolellisiin pohjatöihin. Lue ohjeet pihakiven perustuksille!
Mies ja nainen poseeraavat kameralle
Keskustan syke vai lande?
Ollako vai eikö olla kaupungissa? Siinäpä vasta kysymys, johon etsitään vastauksia uusimmassa jaksossa!
20106_22481.jpg
Varhaiskaalin sadot parhaimmillaan
Varhaiskaalikausi käynnistyi tänä vuonna kesäkuun ensimmäisen viikonlopun tienoossa ja jatkuu vielä lähelle heinäkuun puoliväliä. Varastoimatonta, raikasta kesäkaalia saadaan toki aina syksyyn saakka. Varhaiskaali on loistava salaattiaines, mutta erinomaista myös keitossa, padassa ja vokkipannulla kuumennettuna. Varhaiskaali tuo oman, mukavan lisänsä kesäruoan makupalettiin.Varhaiskaalit kylvettiin kasvihuoneisiin maaliskuun alussa, ja taimet päästiin istuttamaan huhtikuun alkupuoliskolla avomaalle harsojen alle. Ennen kotimaisen kaalin valmistumista varhaiskaalia tuotiin Unkarista.
Vitamiinit talteen omenasadosta
Torju pihlajanmarjakoi oikeaan aikaan – asiantuntija vastaa
Milloin on pihlajanmarjakoin torjuntahetki kanta-Hämeessä 2025?
Joen yli menee valkoinen silta
Kasveja veden äärelle
Isompaan altaaseen voi suoraan veteen istuttaa erilaisia vesikasveja. Kasvikorit ovat mainio apu näiden kasvien istuttamisessa. Korin pinta kannattaa peittää allassubstraatilla. Se estää kasvualustaa liukenemasta allasveteen ja toimii biologisena suodattimena. Vesikasvit huolehtivat mm. elintärkeän hapen tuottamisesta altaaseen. Kasveilla ei kuitenkaan saa peittää koko altaan pintaa: vain noin 30 % voi olla peitossa, jotta auringon valo pääsee valaisemaan pohjaa.Vesirajassa menestyvät kasvit, joiden juuret viihtyvät vedessä. Altaan reunalla, kuivalla maalla, viihtyvät mitä erilaisemmat kasvit; kauniista kasveista on lähes runsaudenpulaa. Aivan altaan reunalle ei kannata istuttaa kasveja, jotka pudottelevat runsaasti lehtiä ja roskaavat altaan.
202110_73147.jpg
Klassikkoruokaa uudella tapaa: kokeile tällaista uunikalaa
Uunikala, etenkin uunilohi, on klassikkoruoka. Työvaiheita on vähän, kala kypsyy uunissa ilman, että sen eteen tarvitsee tehdä juuri mitään, ja liesi pysyy vapaana lisukkeiden tekoa varten. Jos perinteinen uunilohi kuuluu arjen perusruokiin, voi siihen kuitenkin huomata kyllästyvänsä. Näillä vinkeillä ja uusilla ideoilla uunikalasta tulee taas takuuvarma kotikeittiön hitti!
20242_83414.jpg
Rakenna helppo vesiaihe pihalle
Vesiaihe piristää pihaa ja toimii iloisena katseenvangitsijana. Pienimmillään vesiaiheen voi rakentaa ruukkuun tai saaviin. Jos haluat isomman vesiaiheen ja olet valmis kaivupuuhiin, on valmisallas hyvä vaihtoehto.
20227_78162.jpg
Pienestä siemenestä suuria unelmia – ota haltuun taimikasvatuksen taika
Siemen on suvullisesti lisääntyvän siemenkasvin lisääntymiselin. Siemen muodostuu varsinaisesta alkiosta, ravintovarastosta ja näitä suojaavasta kuoresta. Alkiossa on valmiina uuden kasvin juurten, verson ja ensimmäisten lehtien aiheet. Ravintovarastona on proteiinia sekä rasvaa tai tärkkelystä. Kuori suojaa siementä, kun se kulkeutuu uudelle kasvupaikalle ja odottaa sopivaa itämisaikaa esimerkiksi seuraavaa kevättä tai sadekauden alkamista.
Savimaa puutarhassa
Savipihalle soveltuvat puut?
Savimaan työstäminen puutarhassa on haastavaa, kovaa työtä ja vaatii kärsivällisyyttä. Kasvualustana savi on tiivis ja kylmä. Talvella maahan sitoutunut vesi jäätyy ja keväällä routiessaan savimaa voi vahingoittaa ja katkoa kasvien juuria. Savimaa myös lämpiää hitaammin kuin hiekkaisemmat maalajit ja kuivuessaan savi muuttuu kovaksi ja halkeilevaksi. Huonoista puolistaan huolimatta savimaa on vettä pidättävä, ravinteikas maalaji, jonka parhaat puolet saa esiin maanparannuksella.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton